preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ivana Mažuranića Vinkovci

Login
Vremenska prognoza

Školska kuhinja

Tjedni jelovnik u našoj školskoj kuhinji.

Primanja roditelja

Virtualna knjižnica

Kliknite na sliku da biste posjetili virtualnu knjižnicu.

e-Dnevnik

Dabar

Klik na sliku vodi vas u učionicu Pseudodabar, predviđenu za vježbu zadataka za natjecanje Dabar

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
TERENSKA NASTAVA 4. RAZREDA U VUKOVAR
Autor: Manda Šteko, 1. 11. 2017.

Učenici 4. a i b bili su na terenskoj nastavi u Vukovaru.

U spomen sjećanja na sve umrle i poginule u Domovinskom ratu i na žrtvu Grada heroja,  terenskom nastavom prisjetili smo se novije povijesti Republike Hrvatske, kao i one povijesti koja  je ovo područje  obilježila.  Povijest ovih krajeva stara je više od 5 000 godina.


30. listopada 2017. učenici 4. a i b ostvarili su terensku nastavu u Vukovar.

Terensku nastavu počeli smo na Trpinjskoj cesti kod Spomen doma hrvatskim braniteljima – na groblju tenkova. Potom smo se uputili gradom kroz kompleks  dvorca Eltz, pokraj kapelice Sv. Roka, uz rodnu kuću kemičara Lavoslava Ružičke. To se sve nalazi u Slavoniji. Na mostu posvećenom poginulom Francuzu Jean-Michel Nicolieru, došli smo do mjesta gdje je granica Slavonije i Srijema  - rijeka Vuka.  Nedaleko mosta nalaze se metalne šipke – Vukovarske  orgulje. Na njima se može odsvirati Lijepa naša. Vuku smo ponovno prešli, ali mostom koji je oslikan u 3 D postupku.

Posjetili smo Bijeli križ. Križ je podignut u čast svim poginulim braniteljima za slobodu Hrvatske u listopadu 1998. godine na ušću rijeke Vuke u Dunav. Dar je Hrvatske ratne mornarice zbornog područja Pula. Na njemu su glagoljicom uklesani stihovi Frana Krste Frankopana: „Navik on živi ki zgine pošteno“.

Potom smo otišli na Memorijalno groblje. Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru je najveća masovna grobnica u Hrvatskoj, a i u Europi nakon Drugog svjetskog rata. Na groblju je ekshumirano 938 tijela i na tom mjestu je postavljeno 938 bijelih križeva. U središnjem dijelu groblja postavljen je spomenik - "zračni" križ i vječni plamen. Na groblju su također izdvojena dva križa,  za najmlađu žrtvu i za najstariju žrtvu Domovinskog rata.

U Muzeju vučedolske kulture mogli smo vidjeti jedan suvremeni prikaz kulture i života Vučedolaca.  Saznali smo puno toga o Vučedolcima, pa i to da su tada bili na razini Pariza i Londona onog vremena.

Terensku nastavu smo završili na Spomen obilježju Ovčara kao podsjetnik na našu noviju povijest za slobodu Lijepe naše.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju