preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ivana Mažuranića Vinkovci

Login
Vremenska prognoza

Školska kuhinja

Tjedni jelovnik u našoj školskoj kuhinji.

Priloženi dokumenti:
Jelovnik.pdf
Bezglutenski jelovnik.pdf

Primanja roditelja

Virtualna knjižnica

Kliknite na sliku da biste posjetili virtualnu knjižnicu.

e-Dnevnik

Dabar

Klik na sliku vodi vas u učionicu Pseudodabar, predviđenu za vježbu zadataka za natjecanje Dabar

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Terenska nastava na Otočkim virovima
Autor: Katica Konstantinović, 26. 10. 2012.

Učenici šestih razreda naše škole, ekolozi i kemičari imali su terensku nastavu u šumi Otočki virovi kod Otoka u subotu 20. listopada 2012. Nastava je bila vezana uz temu slavonska šuma iz nastavnih predmeta: prirode, geografije, hrvatskoga jezika i skupina kemičara i ekologa. Također su imali prilike čuti na licu mjesta predavanje inženjera šumarstva  o biljnom i životinjskom svijetu u šumi, povijesti određenih lokaliteta hrasta lužnjaka, povijesti područja Otočkih virova i ekologiji šume.


Šuma umjesto učionice

U subotu su učenici šestih razreda imali mogućnost vidjeti, dodirnuti, testirati, doživjeti šumske biljne i životinjske vrste, tlo i sve ono što su naučili u učionici vezano uz temu šume.

Došavši u šumu Otočki virovi, sastali su se inženjerom šumarstva nadležnim za to područje koji ih je proveo jedan dio puta pješice. Zanimljiv je podatak da je nekoć u prošlosti na mjestu te šume bio Vir grad na čijem su mjestu ostali samo opkopi, danas kanali u šumi. Kanal Virovi je poprilično isušen zbog velikih suša ove godine. Šumar je učenicima pokazao ograđenu i prorijeđenu šumu hrasta lužnjaka koja je stara 140 godina i koja se sama obnavlja svojim plodovima zbog čega ju je trebalo zaštiti od divljih svinja. Na suprotnoj strani ceste ušli su u gustu šumu u kojoj su čuli o vrstama drveća, biljaka, životinja, o tlu i vremenskim prilikama. Bila je ovo jedinstvena prilika upoznati kralja i kraljicu šume- drvo hrasta.

Aktivnosti po predmetima započele su nakon predavanja šumara. Iz prirode su bili podijeljeni na 3 skupine. Forenzičari i su uzimali otiske kore drveća i listova. Gljivari koji su prikupljali gljive i određivali njihove vrste. Botaničari i zoolozi bilježili su biljne i životinjske vrste, a promatrači su određivali životne uvjete u šumi.

Iz geografije su učenici upoznali vrste orijentacije u prirodi. Orijentirali su se pomoću kompasa što je i najlakši način, zatim su naučili orijentaciju pomoću godova, mahovine, sunca i krošnje. Trebali su ući u šumu i uz pratnju učiteljice pronalaziti sve te primjere orijentiranja.

Iz hrvatskoga jezika prethodno su pročitali za lektiru Kozarčevu Slavonsku šumu i obradili ulomak na za vrijeme nastave. U šumi im je bila postavljena staza i skriveni zadatci za rad na tekstu. Dobili su upute za putne znakove kako pronaći zadatke. Rješavali su ih u skupinama.

Kemičari su skupljali plodove žira, kestena i bobica  te radili pokuse dokazivanje  hranjivih tvari: bjelančevina, ugljikohidrata i masti. Bilo je zanimljivo vidjeti boje dobivene pokusima.

Posljednji dio sastojao se od kviza u četiri skupine. Dobili su 10 pitanja iz svakoga predmeta koji su bili pomiješani u šeširu i izvlačili su ih. Na taj su način povezali temu kroz sve predmete i ponovili ono što su praktičnim putem u prirodi usvojili. Oni, koji su pokazali najbolje rezultate, dobili su diplomu za najšumara.

Nezaobilazno je bilo i fotografiranje u šumi i s plodovima šume koje će ih podsjećati na jedan zanimljiv  nastavni dan ostvaren na drugačiji način u prirodi. Time su pokazali da mogu njegovati ljubav prema zavičaju i ekologiji te književnim uradcima slavonskih pisaca. 

FOTO ALBUM

nastavnica: Ivana Šego





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju