JUTARNJA SMJENA

5. sat  17:10 – 17:55

6. sat  18:00 – 18:45

CSI.hr

Ispis statistike od 24. 5. 2023.

Ovaj mjesec: 1928
Projekt "Migrations" u Stockholmu
Autor: Mirna Katičić, 26. 4. 2018.

16.-20. travnja 2018. učiteljica naše škole, Mirna katičić, posjetila je glavni grad Švedske, Stockholm. Razlog posjeta  bio je sudjelovanje na aktivnostima učenja, podučavanja i osposobljavanja projekta „Migrations“ Erasmus+ programa kojeg financira EU. Škola domaćin je bila ESS- gymnasiet.  ESS- gymnasiet je srednja škola koju polaze učenici koji su migrirali iz zapadnih azijskih zemalja i Afrike. Većina učenika su iz Sirije, Afganistana, Iraka ili iz Somalije. To su djeca koja do sada nisu išla u školu zbog rata ili siromaštva, te učitelji te škole kažu da je najveći izazov objasniti im funkciju škole, odnosno redovito dolaziti na nastavu. No, učenici ove škole imaju jaku motivaciju promijeniti svoju budućnost. U Švedskoj su pronašli mir koji nisu imali.

Jedna od aktivnosti ovog sastanka je bilo „A letter to an immigrant friend“ (Pismo prijatelju migrantu). Učenici naše škole, pisali su pisma s pitanjima na koja su odgovarali učenici ESS škole. Na pisma su odgovarala dva dječaka, Arash iz Irana i Guhlam iz Sirije. Kroz razgovor učenici su iznijeli svoje mišljenje o boravku u Švedskoj. I jedan i drugi su prošli težak put do „obećane zemlje“, putujući više od godinu dana. No, sretni su ovdje jer kako kažu sviđa im se sigurnost, bezbrižnost jer nema rata, sloboda, sloboda mišljenja te svakodnevni odlazak u školu jer vole učiti. Njihova učiteljica ih hvali jer su brzo naučili švedski jezik te svoje slobodno vrijeme provode u knjižnici čitajući. Na žalost, po švedskom zakonu, zbog velikog broja migranata koji su došli u tu zemlju od 2015., neki učenici koji napune 18 godina ne dobiju azil te se moraju vratiti u svoju domovinu. To je i Guhlamov slučaj. Kako kaže, jako je nesretan zbog toga, jer se prilagodio švedskoj kulturi, tu je vidio svoju budućnost, htio je nastaviti školovanje te imati uspješnu budućnost.

Boravak u Stockholmu učiteljica Katičić ocijenila je vrlo uspješnim, aktivnosti cijelog tjedna bile su zanimljive, poučne i rado je sudjelovala u njima. Slijedeći sastanak, koji će ujedno biti i zadnji u dvogodišnjem projektu „Migracija“, biti će u Austriji u  Innsbrucku u lipnju.

Acl2
Undefined aid or aoid