„Tjedan migracija“, Projektni tjedan u OŠ Ivana Mažuranića u Vinkovcima

„Tjedan migracija“ još je jedna aktivnost Erasmus+ KA2 projekta „Migration“. Projektu smo posvetili jedan tjedan u ožujku (13.-17. ožujka), a naši su učenici i njihovi nastavnici kroz taj tjedan pokazali dio onoga što su u projektu do sada radili, ali i isprobali neke nove oblike rada poput debate i okruglog stola.

Tekst: Mirela Klarić

Prvi je dan projektnog tjedna održana likovna radionica s temom „Različiti svjetovi“ koju su vodile učiteljice  Vesna Grgurić i Slađana Raguž, a sudjelovalo je 16 učenika 5. – 8. razreda. Drugi je dan na hodnicima škole postavljena  izložba kojom je predstavljen dosadašnji rad učenika u projektu. Izloženi su prijedlozi učenika za logo projekta; prezentacije o prvim migracijama Hrvata i prvim povijesno zabilježenim migracijama na području današnje Hrvatske; karte migracija Hrvata prema Austriji uz pojašnjenje tijeka i razloga migracija u tu zemlju; literarni radovi Pismo djetetu migrantu; likovno-literarni radove s temom božićnih čestitki  migrantima; tekstovi skupine učenika koji su posljednjih mjeseci analizirali medijske sadržaje o migrantima i knjižica naslovljenu „Once an immigrant“ u kojoj se nalaze intervjui učenika s našim sugrađanima koji su nekada ili sada iz bilo kojih razloga napustili svoj dom. Taj je dan predstavljena i brošura nazvana „Prva pomoć migrantima“ koju su izradili učenici petih razreda uz vodstvo nastavnice Mirjane Javor. U srijedu je održan okrugli stol Vijeća učenika s temom „Kako pomoći boljoj integraciji migranata?“ čiji su moderatori bili školski psiholog Robert Kovačević i nastavnica Mirela Klarić. U četvrtak je održan natjecateljski kviz za učenike šestih i sedmih razreda naslovljen „Bliski istok“ u kojem su učenici pokazali poznavanje geografije, povijesti i kulture zemalja Bliskog istoka. Kviz su pripremile nastavnice Andrea Pranjić, Ivana Velić i Mirjana Javor. Posljednji dan projektnog tjedna učenici predstavnici viših razreda debatirali su na tezu „Europa treba otvoriit granice migrantima“ i time je projektni tjedan u OŠ Ivana Mažuranića završen. Za debatiranje u Karl Popper formatu ih je pripremila nastavnica Mirela Klarić.

Radeći na projektu, posebno u aktivnostima projektnog tjedna, učenici više uče i razmišljaju o migracijskim procesima nekada i sada te time bolje razumijevaju svijet oko sebe, dana im je mogućnost da izraze svoje osjećaje i stavove prema ovoj problematici kroz različite oblike izražavanja čime se usavršavaju u govorenju i pisanju hrvatskim jezikom, kritički čitaju i gledaju medijske sadržaje što razvija njihovu medijsku pismenost, samostalno stvaraju digitalne materijale te ih prevode na engleski jezik kada je potrebno te time praktično koriste naučeno na nastavi informatike i engleskog jezika, kroz debatiranje se uče toleranciji, vještini slušanja sugovornik i argumentiranom iznošenju stavova bez neprijateljskog odnosa prema onome koji ima različit stav. Tijek projekta, njegove aktivnosti i rezultate možete i dalje pratiti na mrežnim stranicama i projektnom blogu škole gdje se o njima redovito izvještava.

Priloženi dokumenti:
20170313_122954.jpg (2.80 MB)
20170314_113735.jpg (3.06 MB)
20170315_133704.jpg (3.57 MB)
20170316_140225.jpg (3.29 MB)

objavio: Mirjana Javor   datum: 17. 3. 2017.

Acl2
Undefined aid or aoid

Ovdje možete vidjeti jelovnike u našoj školskoj kuhinji za svaki tjedan

Primanja roditelja

Dabar

Klik na sliku - Pseudodabar

NAŠ YouTube KANAL

Važni dokumenti

PRIJEPODNE
0.sat  7.05 - 7.50
1.sat 8.00 - 8.45
užina I.-IV.r. (15')
2.sat 9.00 - 9.45
užina V.-VIII.r. (15')
3.sat 10.00 - 10.45
4.sat 10.50 - 11.35
5.sat 11.40 - 12.25
6.sat 12.30 - 13.15
POSLIJEPODNE (za učenike I-IV.r.)
1.sat 12.30 - 13.15
RUČAK (15')