ŽIVJETI S PRIRODOM – ŽIVJETI ZDRAVO

Osim razvijanja svijesti o pravilnoj prehrani, higijeni i brizi za zdravlje, ovaj preventivni program nastoji utjecati i na ekološku svijest učenika te oživjeti ideju održivog razvoja kao modernog okvira za razvoj ekonomskog i socijalnog napretka bez ugrožavanja okoliša i održavanjem prirodnih izvora.

Osnovni ciljevi ovog programa prevencije su: educirati učenike o dostupnosti sadržaja za provođenje zdravih stilova života, razvijati kritičko mišljenje o hrani koju učenici konzumiraju, poučiti o metodama ekološkog uzgoja hrane, izrađivati kozmetiku temeljenu na prirodnim, ekološki prihvatljivim tvarima iz okruženja, uzgajati ljekovito bilje u školskom vrtu.

Darija Vištica, prof.

SLAVONIJA NA DLANU

Nagrađeni projekt “Slavonija na dlanu”  je usmjeren na očuvanje bogate bioraznolikosti Slavonije. U suradnji s lokalnom zajednicom izgrađena je vanjska učionica unutar školskog dvorišta te je stvorena mala oaza slavonske šume prema stručnim uputama šumara, a u procesu sadnje autohtonih biljnih vrsta sudjelovali su učenici kao i u pripremi ribnjaka. Jedna od glavnih aktivnosti u projektu je bila da učenici istraže o bioraznolikost rijeke Bosut i pripreme tekst i interaktivne igre za edukativne panoe koji su izrađeni i postavljeni uz šetnicu rijeke kako bi zainteresirane prolaznike upoznali sa florom i faunom rijeke. Obilježen je Svjetski dan šuma posjetom Otočkim virovima i Šumarskom muzeju u Bošnjacima, a učenici su na satima biologije sudjelovali u različitim eko radionicama u kojima su učenici aktivno sudjelovali u stvaranju zelenih površina. Na Dan biološke raznolikosti predstavljena je vanjska učionica posjetiteljima, a učenici su ih educirali o važnosti očuvanja naše slavonske šume pa su podijelili letke o odgovornom ponašanju boravkom u šumi. Taj dan su se zabavili kroz razne eko igre u kojima su osvajali medalje „čuvara prirode“.

Dinka Čorak, prof.

BIOSIGURNOST I BIOZAŠTITA

Izbijanjem pandemije virusa SARS-CoV-2 uočena je važnost dodatne edukacije učenika, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika o navedenom problemu. Važnost promicanja vrijednosti očuvanja ljudskog zdravlja i prevencije zaraznih bolesti bio je glavni poticaj za pokretanje ovog projekta kako bi se u osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj uvelo poučavanje o sadržajima vezanih uz biosigurnost i biozaštitu. Nositelji projekta su: Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Zagreb, Hrvatsko društvo za biosigurnost i Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Projekt se u srednjim školama provodi kao izborni predmet, dodatna nastava, izvannastavna aktivnost ili kao projekt u sklopu školskog kurikuluma. Na kraju nastavne godine planirano je natjecanje učenika u stečenom znanju i vještinama te prezentacija rezultata istraživačkih radova, prezentacija i postera u organizaciji nositelja projekta i Agencije za odgoj i obrazovanje.

Dinka Čorak, prof.